Čína dnes ještě nemůže dominovat světu, přestože Západ tento souboj prohrává
Zatím stále vše nasvědčuje tomu, že v příštích dekádách bude Čína opět ekonomickou mocností číslo jedna. Hospodářská politika a společenská situace ve vyspělých zemích tomu neuvěřitelně nahrávají. Nicméně, čínská ekonomika má i své vlastní problémy a její rychlou ekonomickou dominanci očekávat spíše nelze.
Čína byla od konce 70. let minulého století jedním z příkladů tzv. hospodářského zázraku, kdy dynamika růstu životní úrovně daleko převyšovala naprostou většinu ostatních zemí světa. Číně se podařilo znovuotevřít svoji ekonomiku a zásobovat svět výrobky, jejichž kvalita se postupně zvyšovala. Čína postupně předehnala vyspělé země v celé řadě průmyslových odvětví. Bylo tomu z důvodu vyšší pracovitosti, nižší úrovně ekonomického rozvoje spojené s nižšími mzdami a nižší úrovní regulace.
Odpovědí vyspělých zemí je dnes zejména snaha o omezování obchodu, avšak to není příčinou problémů. Západní ekonomiky jsou dnes tak přeregulované a vydávají prostředky natolik neefektivně, že jednoduše nejsou konkurenceschopné. Západ naprosto rezignoval na produktivní a odpovědnou hospodářskou politiku a namísto toho vychází vstříc mnohým zájmovým skupinám, zejména v oblasti tzv. zelené politiky. Ať už se jedná o ceny emisních povolenek, případně o násilné odstavení průmyslové a automobilové výroby v rámci norem, jako například Euro 7. V automobilovém průmyslu to pozorujeme nejzřetelněji. Evropské automobilky typu Volkswagen disponují již řadu desetiletí znalostmi a postupy, jak nejefektivněji vyrábět automobily založené na spalovacím motorech v co nejvyšší kvalitě. A to v takové míře, že se tomu mohl rovnat málo kdo. Namísto toho, abychom tohoto náskoku využili při pozvolném přechodu na elektrické automobily, tak se uzákoňují drakonická opatření, která se to snaží uspíšit. Čínské automobilky dnes na poli energetických aut začínají své zahraniční partnery předhánět, a na tamním trhu je jim schopna konkurovat pouze americká Tesla. Jedná se právě i o důsledek faktu, že tento segment je v komerčním měřítku relativně nový a zavedené automobilky v něm nemají vybudovanou dlouholetou výhodu.
Čína svůj boj o dominanci však nebude mít lehký a minimálně v řádu několika dalších let či desetiletí nebude nic rychle rozhodnuto. Tato země totiž vykazuje řadu ekonomických problémů. Dle přepočtu parity kupní síly je dnes čínská ekonomika větší než ekonomika Spojených států amerických. Nicméně, výzkumníci poukazují na skutečnost, že čínské HDP by mohlo být nafouknuté až o 60 %. V minulosti byly čínské hospodářské plány založené na cílování růstu HDP jednotlivých čínských regionů. Tamní obyvatelé je byli schopni plnit, avšak pouze na papíře. Čína je tedy dnes s velkou pravděpodobností mnohem více pozadu, než to na první pohled vypadá. Tato skutečnost rovněž znamená, že standardní makroekonomické ukazatele, jako například podíl zadlužení na hrubém domácím produktu, jsou mnohem vyšší.
Obzvláště zajímavý je současný vývoj ekonomické situace v Číně. Tato země trpí v některých ohledech přesně opačnými problémy, než dnes řešíme my. Čínská inflace je velmi nízká, cenová hladina dokonce v některých obdobích klesala a do toho zemi sužuje relativně vysoká nezaměstnanost mladých osob. Čína se stále transformuje a dochází k situacím, kdy mladí vzdělaní lidé nechtějí pracovat v továrnách. Čína také vykazuje relativně vysoké zadlužení. To však nic nemění na tom, že zprávy o totálním kolapsu čínské ekonomiky jsou naprosto liché. Tato situace je totiž mnohem lépe řešitelná než dnešní stav v Evropské unii.
Z dlouhodobého hlediska bude Čínu dále trápit úbytek populace způsobený politikou jednoho dítěte, což bude konkurenceschopnost této země nabourávat. Rovněž se v rámci tzv. deglobalizace mění vnitřní prostředí, které pro čínský obchod již nebude tak přívětivé. Čína se bude muset ještě dále transformovat a část poptávky ze zahraničí nahradit poptávkou domácí. Na povrch budou rovněž stále silněji probublávat i geopolitické konflikty, zejména v přístupu k Tchaj-wanu a souvisejícími půtkami s USA. V příštích desetiletích tedy nelze čekat raketový růst čínské ekonomiky, jehož jsme byli svědky v minulosti.
Upravená verze textu byla publikována v deníku Lidové noviny pod názvem „Čína světu ještě dominovat nedokáže“, dne 21. srpna 2023.