Přehled vyučovaných kurzů:
Měnová politika a hospodářský cyklus (5HP857)
Obsah:
1. Podstata peněz, funkce a definice peněz, tvorba peněz, poptávka a nabídka peněz, historie peněz.
2. Vývoj názorů na podstatu peněz, teorie peněz dle různých ekonomických škol; vztah peněz, cen a HDP – stylizovaná fakta a dosavadní ekonomický výzkum; podstata kryptoměn, Bitcoin.
3. Bankovní systém; centrální banky – cíle, funkce, úkoly, bilance; vznik a vývoj centrálního bankovnictví obecně, vývoj měnových systémů – od zlatého standardu k současnosti (přednáší kolegyně Čečrdlová).
4. Regulace a dohled nad bankami – role bankovního sektoru, důvody regulace, vstupní podmínky do bankovnictví, základní povinnosti bank, povinné pojištění vkladů, role věřitele poslední instance, mezinárodní dohled (přednáší kolegyně Čečrdlová).
5. Podstata měnové politiky, změny cenové hladiny a problematika cenové stability, hlavní koncepty měnové politiky, nástroje měnové politiky.
6.-7. Transmisní mechanismus měnové politiky a jeho nejvýznamnější kanály, operační, zprostředkující a konečné cíle měnové politiky, základní režimy a strategie měnové politiky, transmise měnové politiky a hospodářský cyklus.
8. Problematika nezávislosti centrálních bank a měnové politiky, pravidla a diskrece v měnové politice, základní měnově-politická pravidla, cílování stavů a toků, faktory účinnosti měnové politiky.
9. Reakce měnových politik na hospodářský cyklus na příkladu režimu inflačního cílování, základní typy nekonvenčních měnových politik, politika kvantitativního uvolňování, problematika jejího ukončování a dopady na reálnou ekonomiku.
10. Měnová politika České národní banky (ČNB) – asymetrie rozhodování a devizové intervence (přednáší kolegyně Čečrdlová).
11. Centrální banky v jednotlivých zemích a měnová politika Evropské centrální banky, Federálního rezervního systému, Bank of England, Bank of Japan a Bank of China.
12. Finanční trhy a měnová politika; hospodářské a finanční cykly a jejich vztah, cenové bubliny, makroprudenční politika – základní charakteristika, cíle, vznik, vývoj, současný stav – příklad ČNB, vztah měnové politiky a makroprudenční politiky, reakce měnové politiky na finanční cykly.
13. Komparace přístupu ČNB a ECB k dopadům světové finanční krize – zkušenosti, dopady, koncept morálního hazardu, implikace do budoucnosti (přednáší kolegyně Čečrdlová).
Makroekonomická analýza (5HP851)
Obsah:
1. Základní teoretické koncepty makroekonomické analýzy a prognózy – základní teoretické koncepty a definice, charakteristiky a fáze makroekonomické analýzy a prognózy, uživatelé a tvůrci makroekonomických analýz a prognóz. Podstata empirické makroekonomie a matematického modelování, proces úročení, práce s indexy, základní aproximace.
2. Národní účetnictví – základní charakteristiky, historie, využití, klasifikace, specifika a omezení, analytické ukazatele, oceňování, typy aktiv, frekvence výkaznictví.
3. Soustava národních účtů – hlavní principy, účty, vztahy, aktivity a transakce – aplikace na datech České republiky.
4. Sektorová a strukturální odvětvová analýza, Input-Output tabulky – základní vymezení a rozdíly, základní indikátory, významné klasifikace, sektorové účty Systému národního účetnictví, strukturální změny a jejich měření – aplikace na datech České republiky, hodnocení konkurenceschopnosti odvětví, charakteristika I-O tabulek, symetrické I-O tabulky a jejich aplikace na datech České republiky.
5. Ekonomický růst a agregátní nabídka – teorie a empirie ekonomického růstu, přístupy k analýze ekonomického růstu, základní indikátory, potenciální produkt – metody a problémy při jeho odhadu – aplikace na datech České republiky, růstové účetnictví a odhady jeho jednotlivých komponent – aplikace na datech České republiky.
6. Agregátní poptávka a makroekonomická rovnováha – základní vymezení, podrobná analýza komponent agregátní poptávky – aplikace na datech České republiky, neaditivita složek HDP, příspěvky komponentů agregátní poptávky ke tvorbě HDP (dekompozice HDP z poptávkové strany), význam makroekonomické rovnováhy a základní analytické indikátory.
7. Ekonomická konvergence a mezinárodní srovnávání – základní typy a vymezení, předpoklady konvergenčního procesu, pojetí, příčiny reálné a nominální konvergence a jejich vzájemné vztahy, Harrod-Balassa-Samuelsonův efekt, ostatní pojetí ekonomické konvergence, parity kupní síly – jejich typy a analytická užití, koeficienty ERDI a CPL – aplikace na datech České republiky.
8. Trh práce a produktivita práce – základní charakteristiky a vztahy, hlavní ukazatele a klasifikace, faktory ovlivňující vývoj na trzích práce, Beveridgeova křivka, flexibilita na trzích práce, analytické rozklady produktivity práce – aplikace na datech České republiky, náklady práce.
9. Ceny – koncepty, měření a změny cenové hladiny – základní charakteristiky a vztahy v krátkém a dlouhém období, problémy měření změn cenové hladiny, ukazatele CPI, HICP, PPI, PCE, deflátor HDP, ceny v zahraničním obchodě, souhrnné cenové indexy, příspěvky ke změně cenové hladiny, rozklady spotřebitelského koše – čistá, jádrová a měnově-politická inflace – aplikace na datech České republiky.
10. Veřejné finance – základní kategorie a jejich charakteristiky, fiskální politika a související koncepty, vládní finanční statistika, typologie rozpočtových sald, udržitelnosti vládních financí, dekompozice dluhu, vztah mezi deficitem a dluhem (stock-flow adjustment), výpočet základních indikátorů veřejných financí a fiskální politiky a jejich omezení, cyklické očištění rozpočtových sald a dlouhodobé fiskální projekce – aplikace na datech České republiky.
11. Měnový vývoj, měnový kurz a měnová politika – základní kategorie a jejich charakteristiky, měření a hodnocení měnového vývoje – aplikace na datech České republiky, Taylorovo pravidlo a jeho aplikace, Index měnových podmínek, typologie a determinanty měnového kurzu, forwardové kurzy a výnosová křivka, makroobezřetnostní politika, měnové a finanční krize.
12. Vnější ekonomické vztahy – analýza mezinárodního obchodu a jeho struktury – aplikace na datech České republiky, základní klasifikace, směnné relace, podrobná analýza platební bilance – aplikace na datech České republiky, vnější makroekonomická rovnováha – základní indikátory a benchmarky.
13. Analýza makroekonomických rizik a slabých míst ekonomiky – důvody makroekonomické nestability, rámce pro zhodnocení makroekonomických rizik a slabin ekonomik, typologie makroekonomických šoků, sektorová propojení (měnová, fiskální, externí), základní kroky v makroekonomické analýze rizik a slabin, příklady.
Semináře probíhají v počítačové učebně – studenti budou pracovat s programem MS Excel.
Úvod do hospodářské a sociální politiky (5HP750)
Obsah:
1. Úvod, organizace kurzu, hlavní teoretické koncepty hospodářské politiky, funkce, nástroje a cíle hospodářské politiky, vyhodnocení efektivity hospodářské politiky.
2. Institucionální prostředí hospodářské politiky, hospodářská politika a společenské rozhodování, politické systémy a hospodářská politika, možnosti hospodářské politiky, byrokracie, zájmové skupiny a korupce.
3. Nositelé hospodářské politiky – obecně a v ČR, proces hospodářské politiky, hlavní koncepční přístupy k hospodářské politice.
4. Limity hospodářské politiky, role očekávání v hospodářské politice, tržní a vládní selhání, politicko-ekonomické a politicko-rozpočtové cykly.
5. Geneze hospodářské politiky (teoretické a praktické koncepce hospodářské politiky).
6. Vývoj hospodářské politiky ve světě (Světové trendy od počátku 20. století, vývoj hospodářské politiky v USA, Velké Británii, Německu, Francii, Švédsku a Japonsku).
7. Kapitalismus, chudoba, sociální politika a přerozdělovací politika, penzijní systémy.
8. Fiskální politika a veřejné rozpočty.
9. Centrální banky, měnová politika a makroobezřetnostní politika.
10. Mezinárodní hospodářská politika, ekonomická integrace, hospodářská politika v otevřené ekonomice, platební bilance, vnější ekonomická stabilita, mezinárodní obchod a obchodní politika.
11. Kurzové systémy a kurzová politika, problematika přímých zahraničních investic.
12. Ostatní hospodářské politiky I. (strukturální politika, regionální politika, politika ochrany životního prostředí, politika ochrany hospodářské soutěže).
13. Ostatní hospodářské politiky II. (politika ochrany duševního vlastnictví, politika ochrany spotřebitele, politika zaměstnanost), ekonomická transformace české ekonomiky po roce 1989, nedávné ekonomické krize, současný stav a přístup k HP (mainstream) a dopady dlouhodobě expanzivních hospodářských politik.
Evropská unie a její politiky (5HP700)
Obsah:
1.-3. Evropská ekonomická integrace. Proces rozšiřování EU.
Vymezení pojmu, motivy a přínosy ekonomické integrace, fáze ekonomické integrace, Hlavní mezníky ve vývoji evropské ekonomické integrace: Evropské společenství uhlí a oceli, 60. léta. euroskleróza, budování vnitřního trhu, přechod k měnové unii, lisabonská strategie, EU v 21. století. Proces rozšiřování Evropské unie. Zakotvení evropské integrace ve smlouvách.
4. Institucionální uspořádání a právní rámec EU
Instituce EU a jejich funkcí: Evropská komise, Rada EU, Evropský parlament, Evropská rada, Evropský účetní dvůr, Evropský ombudsman, poradní orgány, právní systém EU, úloha Evropského soudního dvora.
5.-6. Společný trh EU a hlavní “vnitřní” politiky EU
Volný pohyb zboží, služeb, osob, a kapitálu. Sociální politika, společná zemědělská politika, politika ochrany životního prostředí, regionální politika, ochrana hospodářské soutěže.
7.-8. Fiskální politika a rozpočet EU
Fiskální kompakt. Specifika evropského rozpočtu. Hlavní příjmové a výdajové položky evropského rozpočtu. Směry přerozdělování. Čistí plátci a čistí příjemci. ČR a evropský rozpočet. Návrhy na reformu evropského rozpočtu.
9.-10. Monetární politika a euro/eurozóna
Proč se země integrují do společné měnové oblasti, očekávání. Tři etapy evropské měnové integrace. Zásady přechodu k měnové unii zakotvené v Maastrichtské smlouvě. Neodvolatelné zafixování měnových kurzů (1998). Podmínky k přijetí společné měny. Měnová a fiskální kritéria konvergence, Přínosy a náklady měnové unie v mikro a makroekonomické sféře. Teorie optimální měnové oblasti a vznik eurozóny.
2008: první desetiletí společné měny, zhodnocení. Euro jako rezervní měna. Euro jako světová měna. Problémy nové měny. Rozšíření měnové unie. Euro a nové členské země, ERM2.
11. Krize v EU během a po propuknutí celosvětové finanční krize z let 2008-2009
Historie, příčiny, kontext, dopady, analýza situace. Navrhovaná opatření na evropské úrovni. Role a intervence Evropské centrální banky a ostatních institucí.
12.-13. Hlavní ”externí” politiky EU. Postavení Evropy v globálním světě.
Společná zahraniční a bezpečnostní politika, energetika, obchod a zahraniční pomoc.
EU jako světová obchodní velmoc. Evropa a nové technologie. Postavení Evropy ve výzkumu a inovacích. Energetická závislost EU. Stárnutí populace. Prognózy změn v globálním světě. SWOT analýza Evropské unie.
Aplikovaná ekonometrie (5HP504)
Obsah:
1. Úvod do ekonometrie, problematika matematizace v ekonomii a kritika ekonometrie, přehled datových zdrojů a ekonometrického softwaru.
2. Problém korelace a kauzality, struktura empirické analýzy, popisné statistiky a typy datových struktur, úvod do R.
3. Metoda nejmenších čtverců, jednoduchý lineární regresní model, testování statistických hypotéz, různé modelové specifikace a jejich implikace.
4.-5. Vícenásobná regresní analýza a související témata, předpoklady věrohodných odhadů a inference pro průřezová data (Gauss-Markovovy předpoklady a klasický lineární regresní model), relevantní statistické testy.
6.-7. Dodatečné problémy u vícenásobné regresní analýzy – jejich praktická řešení a ukázky (aproximace logaritmem, výběr mezi více modely, proxy proměnné, chybějící pozorování, odlehlá a vlivná pozorování, interakce proměnných).
8. Práce s umělými proměnnými a metoda instrumentálních proměnných.
9. Úvod do problematiky časových řad (složky časových řad, práce s indexy, problematika běžných a stálých cen), úvod do analýzy časových řad, dekompozice časových řad.
10.-11. Problematika zahrnutí časových zpoždění, předpoklady věrohodných odhadů a inference u časových řad, rozvolnění vybraných předpokladů, relevantní statistické testy.
12. Nesplnění předpokladu slabé závislosti, problematika a testování (ne)stacionarity dat, strukturální zlomy v datech, zdánlivá regrese, integrace časových řad, problematika kointegrace, ARIMA modely, ostatní modely časových řad.
13. Problematika panelových dat a úvod do její analýzy – model průřezových dat různých let, práce s panelovými daty, modely s fixními a náhodnými efekty, relevantní statistické testy.
Na seminářích budou studenti pracovat v rozhraní R (v RStudiu).
Projekt diplomové práce (5HP500)
Obsah:
Cílem předmětu je vypracování projektu diplomové práce v rozsahu 10 normostran. Tento projekt, který má formu standardního vědeckého textu, bude obsahovat:
1. Cíl práce jasně specifikující, jaký problém chce student zkoumat, na jakou otázku hodlá v diplomové práci odpovědět, jakou hypotézu hodlá testovat.
2. Současný stav řešení problému shrnující, kdo podobnou otázku řešil, jaké to přinášelo výsledky a jaké komplikace; jaké existující teoretické přístupy je možné aplikovat, jaké jsou jejich výhody a omezení; jaké nedostatky existujícího výzkumu navrhovaný projekt řeší, jakým způsobem ho rozvíjí.
3. Postup a metody řešení naznačující, jak bude strukturována argumentace, jaké dílčí odpovědi bude třeba získat pro zodpovězení základní otázky, v jakém pořadí budou dílčí cíle řešeny, jaké povahy bude empirický materiál, s nímž bude pracovat, jakým způsobem bude shromážděn a jak bude analyzován.
4. Zadání diplomové práce dle požadavků uvedených v „Metodických pokynech pro psaní bakalářských a diplomových prací na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze“, a to v rozsahu 20-30 řádků.
1.-4. týden: konzultace tématu a volba vyučujícího.
5.-8. týden: vypracovávání projektu.
9.-13. týden: revize projektu.
Bakalářský seminář (5HP310)
Obsah:
1. – 2. týden: výběr tématu a zpracování zadání bakalářské práce v souladu se závaznou Metodikou psaní bakalářských a diplomových prací na NF VŠE v Praze (dále jen „Metodika“), které musí obsahovat:
– cíl práce,
– význam, aktuálnost nebo očekávaný přínos zvoleného tématu,
– charakteristiku teoretické části práce,
– charakteristiku praktické části práce.
3. – 4. týden: zpracování struktury práce
Vypracování logické architektury práce je prvotní nejnáročnější úkol, který musí student zpracovat v souladu s „Metodikou“ v systémové chronologii, kdy musí být kompatibilní níže uvedené segmenty práce:
Téma – zadání – struktura práce – úvod – cíl – závěr.
Zároveň v tomto období musí být stanoven vhodný metodologický aparát, který bude používán pro zpracování jak teoretické, tak praktické části.
5. – 6. týden: zpracování teoretické části bakalářské práce.
7. – 12. týden: zpracování praktické části a závěrečné kapitoly bakalářské práce.
13. týden: předložení práce vedoucímu ke schválení vložení práce do ISIS.